PHP – začátky

PHP-logo[1]

PHP, v překladu hypertextový preprocesor, je programovací jazyk, díky kterému si můžete své internetové stránky vylepšit dynamickými prvky, naprogramovat si e-shop, diskusi a spousty jiných věcí. V tomto článku se Vám pokusím jazyk PHP trochu přiblížit a říct Vám, jak funguje, proč je tak hojně využíván a mnohé jiné
Jak již jsem napsal, PHP je primárně určeno pro webové aplikace. To však neznamená, že se s ním nemůžete setkat i na počítači, kde se vyskytuje ve formě konzolových či desktopových aplikací. PHP je na webech hojně využíváno, je to dokonce nejrozšířenější programovací jazyk pro webové aplikace.

Jak to funguje?

PHP, oproti například JavaScriptu funguje na straně serveru. Z toho plynou jisté výhody a samozřejmě i nevýhody. Hlavní výhodou pro uživatele je, že PHP až tak nezatěžuje počítač, jelikož všechny výpočty probíhají na straně serveru. Z toho plyne jedna z nevýhod – a sice, že data pomocí PHP můžete získat vždy při znovunačtení stránky.

K čemu to je dobré?

PHP má na webu velice širokou škálu využití. Můžeme je například využít pro:

  • E-Shopy
  • Diskuse
  • Blogovací systémy
  • Vyhledávače
  • E-Mail
  • a spousty dalších

Základní syntaxe

Základní syntaxe PHP je velice jednoduchá. Skládá se vlastně jen z otevíracích a ukončovacích značek. Mezi nimi se poté vyskytuje samotný kód.
<?php
Zde je samotný obsah
?>

Jak vidíte, vkládat samotný kód do stránky problém nebude. Stačí vložit výše zmíněný kód kdekoliv mezi tagy <body> a </body>, tudíž takhle:
<html>
<head>
<title>
</title>
</head>
<body>
<?php
//samotný kód
?>

</body>
</html>

Problém ale může nastat ve spletitějších kódech. Proto se používají poznámky. Jejich funkce je stejná jako např. HTML, CSS, C,… akorát syntaxe se trochu liší.
// jednořádkový komentář
/*
víceřádkové komentáře
*/

Jak vidíte, poznámky jsou opravdu jednoduché a velice často nám pomohou při programování. To by bylo k základům PHP vše. Více v příštím díle, kde si vysvětlím proměnné…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>