Custom ROM pro Android. Ano či ne?

romcook[1]

Pokud jste aspoň trochu v oblasti mobilů zběhlý a zajímáte se o Android, určitě jste slyšeli o pojmu „custom ROM“. O co vlastně jde, proč si jej do mobilu dát, či nedat… o tom bude dnešní článek.

Jak už jsem naznačil, řeč bude o custom ROMkách pro Android, o jejich kladech, záporech a popř. jak si takovou custom ROM vytvořit.

Co to je?

Než ale začneme uvažovat o kladech a záporech custom rom, tak si prvni ujasníme, o co jde.
Android je operační systém, jako každý jiný a tak má také spousty různých verzí… Verzemi se myslí např. Android 2.2 (Froyo), 2.3 (Gingerbread),… Tyto verze poskytují jakýsi základ pro samotnou custom rom. Vývojář si stáhne verzi Androidu pro daný model a tu pak upravuje. Může upravit aplikace, integrované v systému – přidat, či odebrat, upravovat zdrojové soubory, upravit vzhled Androidu… Takže ještě jednou, custom romka je vlastně upravený systém Android některým z uživatelů k obrazu svému.

Výhody

Custom romky se vyvíjí hlavně za účelem zrychlení mobilního telefonu, což se většinou povede. Dále jsou v systému často implementovány zbytečné aplikace, nebo je nějaké chyba ve zdrojových souborech, kterou se vývojář pokusí opravit (jako příklad uvedu problém s GPS signálem u Samsungu Galaxy 3, kdy se Kyrillosovi povedlo vytvořir Kyrillos´ ROM, která tuto chybu opravuje).

  • rychlost
  • odstranění nepodstatných aplikací
  • přidání nových aplikací
  • upravení vzhledu systému
  • opravení chyb v systému
  • zvětšení prostoru pro aplikace
  • a mnoho dalších

Nevýhody

hlavní nevýhodou je pravděpodobně ztráta záruky na mobilní telefon, poněvadž se toto považuje jako zásah do systému. Další problém může nastat při flashování (nahrávání systému), kdy se proces může „zaseknout“. Naštěstí se toto nestává moc často a i když se to stane, obvykle to jde zpravit už doma (uživatelé různých fór rádi poradí) a když ne, tak je zde ještě možnost servisu.

  • ztráta záruky
  • možné komplikace při flashování

Ano či ne?

Toť otázka. Pokud jde o levnější model, myslím si, že není co řešit a rozhodně jít do toho, protože rychlost systému a „vylepšení“ ztrátu záruky rozhodně vylepší. Pokud jde o dražší kousek s kvalitním hardwarem, je to už na uváženou, protože rychlost mobilu je i tak dostačující a riskovat ztrátu záruky u dražšího modelu není úplně to nejlepší.

Jak to flashnout?

Pokud jste se rozhodli , že si custom romku flashnete, tak Váš určitě zajímá jak. Proces tady popíšu jen zevrubně a pokud chcete více detailů, použijte youtube nebo fórum xda-developers.com. Osobně mám s tímto fórem spousty jen kladných zkušeností, takže pokud umíte anglicky, není problém. Jak to teda udělat?

  1. Najděte si správnou rom pro váš mobil
  2. Stáhněte program na flashování – info o něm většinou u custom romky
  3. Flashněte romku dle návodu

Uvařte si vlastní custom romku

Pokud jste trochu zběhlí v této oblasti a nespokojíte se s „obyčejnou“ custom romkou, tak si můžete „uvařit“ vlastní v takzvaných ROM Kitchen. Většinou je pro každý mobil jiná a dají se snadno najít například na výše zmíněném xda-developers.com.

To je tak vše. Asi jste čekali více, ale není tady prostě moc o čem mluvit… většina věcí je totiž přímo na fóru, odkud romku stahujete.
To by bylo ke custom romkám vše. Dotazy směřujte do komentářů pod článek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>