Aktualizace Androidu, iOS a Windows Phone

Během krátké doby proběhly aktualizace 3 velkých mobilních OS. Pojďme se na ně podívat a zhodnotit, která z nich co obnáší, co zlepšila…
Čestné první místo tentokrát nenechám Androidu, jakožto nejrozšířenějšímu mobilnímu OS, ale Windows Phone, jehož aktualizace byla dle mého názoru nejradikálnější a systém nejvíce poznamenala.

Windows Phone

Jak už jsem jednou řek, tato aktualizace je z těchto 3 nejradikálnější, přinesla nejvíce změn, ať už se to týká podpory paměťových karet, či samotného designu…

Více paměti pro všechny

Od této verze systému WP mobily již budou podporovat paměťové karty. Dosud měl toto privilegium operátor AT&T, odteď si vestavěnou paměť budou moct rozšířit „všichni“ uživatelé.

Upravená hlavní plocha

Nejviditelnější změna. Koncept dlaždic zůstal zachován, nově ale zmizel černý svislý pruh v pravé části obrazovky, díky čemuž je zde více místa pro dlaždice. Další novinkou jsou možné velikosti dlaždic. Nyní si jejich velikost můžete téměř libovolně upravovat. Bohužel si stále na pozadí nemůže například dát obrázek…

HW jaký chcete

Díky (nebo kvůli?) této aktualizaci tento systém přišel o svou jednotnost, která tkvěla ve striktně nařízených HW požadavcích. Od této aktualizace záleží HW pouze na samotném výrobci – např. vícejádrové procesory, rozlišení displeje…

Snadnější portace her z W8 na WP8

Pokud bude nějaká hra napsána pro Windows 8, její portace na WP8 bude o poznání jednodušší…

NFC

Nově bude systém podporovat technologii NFC. Díky tomu budete moci sdílet obsah mezi jednotlivými zařízeními.

Nokia mapy

Nově jsou jako defaultní mapy použity mapy Nokia a ne Bing mapy, které nesklízely moc velký úspěch.

Nová domovská obrazovka


Nokia mapy

To by byly hlavní změny, které nový Windows Phone obnáší. Díky nim se mi WP8 začíná vcelku líbit. Určitě potěší výše zmíněná úprava uživatelského prostředí, díky níž se na plochu vejde více věcí, či možnost koupě mobilu s výkonějším HW.

Android

Druhým v řadě je Android a jeho aktualizace na Jelly Bean. Co aktualizace přináší nového?

Butter engine

Engine, díky němuž bude Android mnohem plynulejší.

Upravený vzhled

Změn doznalo i uživatelské prostředí. Konkrétně například vyhledávací widget, či samotné widgety, jejichž velikost se automaticky upravuje podle volného místa.

Gesta pro nevidomé

Android se tímto snaží usnadnit používání telefonu i nevidomými. Dokonce je zde implementována i podpora dodatečného HW s braillovým písmem.

Pár screenů z Android 4.1

Jak vidíte, jde pouze o menší update, kdy Google pouze ladí… Novinek je samozřejmě více, ale opět jsem zmínil jen ty nejdůležitější.

iOS

3 aktualizace doznal iOS, který je nyní ve verzi 6.

Nové mapy

Jednou z novinek jsou i mapy. Nyní nově budou i v 3D zobrazení a dostupná bude také bezplatná navigace.

Siri

Siri je v iOS od příchodu iPhonu 4S. Nyní ale doznala několika změn. Nyní vám například řekne výsledky zápasu, či ukážu kartu hráče. Odpovědi jsou mnohem „reálnější“ a po odpovědi nabízí člověku také další možnosti, co dělat. Např. pokud se zeptáte, co se hraje v kině, Siri Vám odpoví, nabídne trailer na přehrání, či možnost objednat si lístek.

Facebook je všude

Po integraci Twitteru ve verzi 5 nyní dochází k větší integraci Facebooku do systému. Nyní bude mnohem snazší například sdílení fotek apod.

I takto může vypadat odpověď od Siri

Nové mapy

Tohle je výpis těch nejvýznamnějších novinek v iOS.

Jak jste se mohli dočíst, nejvýznamějších změn doznal Windows Phone.Je to vcelku logické, protože pokud chce Microsoft dohnat Android a popř. iOS, bude se muset pořádně snažit. Zatím si myslím, že se vydává vcelku dobrým směrem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>