Zrychlete svůj počítač (4) – prevence

5586_480_300[1]

Abyste předešli zpomalování pc, je vhodné dodržovat několik zásad. Zásady jsou velmi jednoduché a každý si je bez problému zapamatuje. V tomto článku si je rozepíšeme a vysvětlíme.


  1. Defragmentujte
  2. Čistěte plochu
  3. Čistěte počítač
  4. Instalujte jen to co potřebujete
  5. Instalujete a stahujte na D:

Tak, to snad byl seznam nejdůležitějších zásad, které by se měly dodržovat, jako prevence zpomalování a zanesení systému. Nyní si je pojďme blíže přiblížit.

Defragmentujte

Defragmentaci zná snad každý. Jde o jednoduchou a nudnou činnost, při které párkrát kliknete myší a pak netrpělivě čekáte, kdy že konečně skončí. I když se to nezdá, tak i tato velmi jednoduchá činnost Vám velmi pomůže. Počítač si při defragmentaci „urovná“ a poskládá související soubory na HDD k sobě (něco jako puzzle). Více se o defragmentaci můžete dočíst . Kdo by nevěděl, kde ji najít, tak Tento počítač → pravým tlačítkem myši kliknout na disk → Vlastnosti → Nástroje → Defragmentace

Čistěte plochu

Co si pod tím představit? Jelikož je Plocha ve skutečnosti složka na C:, kde je i systém, tak její obsah opět zabírá místo na C: a systém může být pomalejší. Druhým důvodem je rychlost nabíhání počítače – čím více věcí (filmy, hudba, dokumenty…) máte na ploše, tím pomalejší bude nabíhání PC. Proto si vytvořte na D: složku např. Soubory a tam si ukládejte svá data.

Čistěte počítač

Této problematice jsem se věnoval ve článku , takže se zde touto problematikou nebudu zabývat a odkazuji Vás na výše zmíněný článek.

Instalujte jen to co potřebujete

Představte si, že máte byt a v něm malou komůrku, do které si dáváte všechny věci co nakoupíte. Jenže dříve či později budete v komůrce něco hledat a čím více věcí tam bude, tím náročnější a zdlouhavější hledání bude. Navíc komůrka není bezedná a časem Vám v ní dojde místo, jelikož jste kupovali vše, co se vám třeba jen líbilo a nepotřebovali jste to. Obdobně je to i u pc. Představte si HDD jako komůrku a instalované soubory jsou věci, které jste nakoupili. Myslíte si, že je dobré mít HDD naplněný až po okraj zbytečnostmi, stejně jako komůrku? Myslím že se shodneme, že ne. A proto instalujte to co potřebujete, popř. pokud si chcete vyzkoušet nějakou aplikaci, tak si ji nainstalujte a poté ji odstraňte. Tato aplikace by Vám jinak ubírala akorát drahocenné místo a čas.

Instalujte a stahujte na D:

Částečně se tímto tématem zaobírám v článku , takže zde jen krátce. Podle mě je mnohem lepší, když si budete věci instalovat a stahovat na D:, jelikož na C: je systém – počítač pro běh systému potřebuje přístup k jeho souborům a čím více souborů na C: je, tím delší a složitější hledání je. Proto je dle mého názoru lepší dávat soubory, hry…. na diskový oddíl jiný než C:, tím pádem třeba na D:.

Toto byl poslední článek ze série „Zrychlete svůj počítač“. Snad jste se díky těmto článkům něčemu přiučili a jste o něco většími pány svého počítače. V článcích jsem nezmiňoval ještě možnost využití aplikací k optimalizaci pc z důvodu, že s nimi moc zkušeností nemám a někdy je jejich ovládání docela složité. Každopádně, pokud chybějící zkušenosti nabudu, tak se s Vámi o ně rád v dalším z článků podělím.
Ještě poslední věta na závěr: Pokud se Vám počítač zpomalil a vy už ztrácíte nervy, jako první zkuste tento problém vyřešit jiným způsobem než reinstalací celého systému.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>