Zrychlete svůj počítač (1) – Rozdělte HDD

merge-partition-hdd-800x800[1]

Tímto článkem bych chtěl začít sérii článků, ve které se Vám pokusím poradit, jak zabránit zpomalení počítače, nebo aspoň částečně odstranit tento jev. Každý majitel počítače s Windows to zná. Nainstaluje si Windows, popř. koupí počítač s předinstalovaným Windows. Systém je zpočátku svižný, není problém, ale po čase je systém pomalejší a pomalejší.
Někteří se holt s tímto údělem smíří a někteří prostě přeinstalují systém. Já mám pro Vás pár tipů, jak tomuto zpomalení zabránit, či jej aspoň částečně odstranit. V dnešním článku se budu zabývat rozdělením HDD na oddíly, což by mělo aspoň částečně zabránit zpomalení systému.

Podstata tkví v tom, že když bude disk rozdělený na 2 oddíly, přičemž na jednom bude pouze systém a na druhém uživatelská data, programy… tak systém nebude muset prohledávat tolik místa (pro běh systému disk, kde je samotný systém, takže C:), tolik souborů…což aspoň trochu napomůže zrychlení systému. Nemyslíte?

Existuje několik způsobů, jak rozdělit HDD na oddíly. Nejlepší mi přijde rozdělení HDD už při samotné instalaci Windows. Druhá možnost je o trochu pracnější, a sice budete si buď muset nainstalovat program, pokud nemáte Win7, nebo si stáhnout nějaký z programů.

Rozdělení HDD ve Windows 7 pomocí integrovaného programu

Video je sice v angličtině, ale je to vše nádherně ukázáno, takže není problém i bez znalostí angličtiny.

Rozdělení HDD s doinstalovaným softwarem

Takovýchto programů je spousta. Já Vám popíši, jak vytvořit oddíl v EASEUS Partition Master Home Edition, který můžete stáhnout na populárním stahuj.cz

 Kliknete na oddíl, který chcete zvětšit/zmenšit a nahoře kliknete na tlačítko „Resize/Move“

Vyskočí vám okno, kde si můžete zvolit, jak velký oddíl chcete mít.

Kliknete na „OK“ a necháte program vykonat svou práci. Možná bude poté potřeba restart počítače.
Nyní máme volný prostor, který se nám zobrazí jako další oddíl.  Stačí na něj kliknout pravým tlačítkem a zvolit „Create new partition“. Vyskočí tabulka, ve které stačí pouze pojmenovat oddíl a potvrdit. Nyní máme vytvořen nový oddíl.
Nyní máme HDD rozdělený na 2 části. Na jedné (C:) nechte samotný systém a na druhou (defaultně D:) instalujte aplikace, stahujte… Díky tomu bude systém o něco rychlejší (hlavně se toho využije u starších sestav). Nezapomeňte, že Plocha je vlastně složka na C:, takže se snažte na ploše mít co nejméně věcí ;)

Tím tato část návodu končí. Doufám, že jsem to napsal dost srozumitelně ;) kdyby byly dotazy, pište do komentářů pod článkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>