Virtual Box – zkuste si to nanečisto

vboxlogo[1]

Rádi byste chtěli zkusit nové aplikace, ale nechcete si zanést počítač balastem, který po sobě aplikace nechají, nebo jen chcete vyzkoušet nový sytém před jeho instalací? Na to vše je tady Virtual Box. Jednoduchý prográmek, pomocí kterého na Vašem počítači můžete spustit virtuální počítač.
Jak už jsem řekl, Virtual Box je program, který na vašem počítači spustí nový, virtuální počítač, který poběží na libovolném sytému. To se hodí, pokud chcete například vyzkoušet nový systém před samotnou reinstalací počítače, nebo pokud chcete vyzkoušet aplikace a nechcete si zašpinit počítač – ve Virtual boxu spustíte virtuální počítač se stejným systémem, který máte na svém skutečném PC a můžete na něj vesele instalovat aplikace, které byste chtěli otestovat. Proč se počítač nezašpiní? Virtual Box totiž vytvoří na HDD složku, která bude představovat virtuální HDD pro virtuální počítač. Tudíž stačí poté složku jen smazat a nepořádek je ta tam.

Jak si onen virtuální počítač spustit?

Stáhneme si operační systém, který chceme ve Virtual Boxu spustit (ve formátu .iso)
Po stažení a nainstalování Virtual Boxu si program spustíme. Vlevo nahoře v menu zvolíme „Nový“. Nyní nám program spustí průvodce, který nám pomůže vytvořit virtuální počítač.

Vytvoření virtuálního počítače

V prvním okně tohoto průvodce klikneme na Další. V dalším okně už musíme vyplnit název virtuálního počítače. Program se podle názvu pokusí také identifikovat systém, který na něm poběží. Pokud se mu to nepovede, budeme to muset provést manuálně o kousek níže – v položce Operační systém zvolíme operační systém, na kterém virtuální počítač poběží a v položce verze zvolíme jeho verzi. Pokračujeme k tlačítku Další, které nás přehodí na okno, ve kterém zvolíme posuvníkem velikost RAM vyhrazené pro virtuální počítač. Doporučené hodnoty RAM jsou zvýrazněny zeleně. Poté se opět přesuneme k Další.

Velikost vyhrazené RAM pro virtuální PC | Seznam virtuálních počítačů
 

Nyní po nás program chce, abysme vytvořili onen virtuální pevný disk pro virtuální počítač. Pokud už jste s programem pracovali dříve a máte v počítači nějaký virtuální disk vytvořený, můžete jej použít. Osobně ale doporučuji vždy vytvořit nový.
Pokud nebudete virtuální disk vytvářet, můžete následující odstavec přeskočit.

Vytvoření virtuálního HDD

Pro vytvoření virtuálního disku musíme mít v okně zatrženo Vytvořit nový pevný disk. Poté se opět přesuneme k tlačítku Další. Vyskočí nám nové okno, které nás provede vytvořením virtuálního HDD. V prvním okně necháme zatrženo VDI (VirtualBox Disc Image) a přesuneme se k dalšímu oknu tlačítkem Další. Nyní po nás program chce, abychom si vybrali, jaký typ disku chceme – zda s dynamickou velikostí, nebo pevný. Popisy obou 2 jsou v programu, tady jen řeknu, že osobně bych se přiklonil k dynamickému typu disku. Po stisku Další se dostaneme na okno, kde musíme vybrat, kde bude virtuální disk umístěn – normálně vytvoříme na libovolném místě na HDD složku, které bude představovat virtuální disk. Program už defaultně jednu vytvořil a tak se tímto nemusíte zabývat. Dále ale musíme zvolit velikost virtuálního HDD. Poté naposled zvolíme Další. Na posledním okně tohoto průvodce se nás program zeptá, zda opravdu chceme virtuální disk vytvořit. To potvrdíme stiskem Vytvořit

Zvolení velikosti virtuálního HDD

Nyní, když máme virtuální disk vytvořený se můžeme přesunout opět k samotnému vytváření virtuálního počítače. Čeká nás poslední krok, a sice – program se ujistí, zda se vším, co jsme nastavili souhlasíme a zda opravdu chceme virtuální počítač vytvořit, to potvrdíme stiskem Vytvořit

První spuštění

Nyní se nám nový virtuální počítač zobrazil v seznamu. Zapneme jej dvojitým kliknutím levým tlačítkem.
Při prvním spuštění virtuálního počítače se nám spustí průvode Prvním spuštěním. Klikneme na Další. Nyní po nás program chce, abychom si otevřeli instalační médium, nebo prostě laicky řečeno: najděte si soubor se systémem, který jste si stáhli (ve formátu .iso) a otevřete jej. Klikneme na Další. Na dalším okně zvolíme Spustit. Nyní se nám systém na virtuální HDD nainstaluje a můžeme jej normálně používat.

Pokud si ještě nejste jisti postupem, můžete shlédnout toto video, u kterého máte i krásný hudební podklad ;) :

Doufám, že Vám tento návod pomohl a přeji žádné potíže s tímto programem.

2 komentáře u “Virtual Box – zkuste si to nanečisto

  1. jenže u bezvadně fungujícího pc mi to ukazuje fatální chybu jako,že hardwer to nedovoluje

    • Mě to ukazuje to samé a to mám : 16GB(RAM); 4,5Ghz(CPU); 2,5TB(HDD); NVidia GTX880, 6GB cache(GPU); Windows 8.1 64-bit …. absolutně nechápu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>