Tablety s Windows 8 neuspějí?

PTA43f256_20_MICROSOFT_WINDOWS_TABLETS_0619_11[1]

Na webu živě.cz se vyskytl článek, podle kterého tablety od Microsoftu neuspějí. Pojďme se na článek blíže podívat a zhodnotit, zda mají pravdu či ne.

V článku se budeme dívat na jednotlivé body z výše zmíněného článku a uvažovat nad nimi.

Je příliš pozdě

Podle článku Microsoft na trh přišel s tabletem příliš pozdě. Je sice pravda, že už jsou zde nějaké tablety a firmy zaběhnuté, jako například iPad. Ale proč by Microsoft i teď nemohl uspět, když vlastně samotný rozvoj tabletů teprve začíná?

Otřesné oznámení

V článku se píše „Ukázal z pódia tablet, ale neřekl, kolik bude stát. Neřekl, jestli kryt je součástí výrobku nebo jestli se bude prodávat zvlášť a jestli ano, kolik bude stát. Neřekl, jak dlouho to vydrží na baterie. Nesdělil přesné technické specifikace.“. Ano, mohli říct, kolik tablet bude stát, jaký bude mít HW apod., a jak se píše, zařízení bude představené až na podzim, tak co když je toto právě ten důvod neuvedení ceny, HW… co když je tablet teprve v řekněme alfa verzi, kdy se testuje s různými HW komponenty, jak by to šlo udělat co nejlevněji s co největším výkonem… co když cena se bude teprve odvíjet od cen ostatních tabletů na podzim? Ceny se přece může výrazně změnit… trh s tímto sortimentem jde velmi rychle kupředu…

Microsoft podrazuje partnery

Je to svým způsobem krok proti partnerům, ale na druhou stranu si myslím, že Microsoft tento krok musel dříve či později udělat, protože při nástupu tabletů se pomalu může stát, že tablety začnou vytlačovat normální počítače a notebooky. Na tabletech je většinou Android či iOS a pokud by Microsoft poskytoval pouze systém pro tablety, tak by ho to mohlo stát spousty ziskům, které by mohl v případě úspěchu na tabletech vydělat.

Třetí velký ekosystém

Ano, mají pravdu s tím, že vývojáři nebudou chtít vyvíjet moc aplikace pro tablety, které začínají od nuly, ale na druhou stranu systém na tablety bude téměř totožný s normálním Windows 8, takže když už bude aplikace na Windows 8, tak nebude problém ji lehce upravit, popř. možná ani nebude třeba úprava, pro tablet. Jak se vytvoří tolik aplikací na Windows 8? Windows je zatím dominantním systémem a tak spousty vývojářů bude muset chtě nechtě vytvořit aplikace pro Windows 8 pro stolní počítače.

Microsoft nemá telefon

Co je zmíněno ve výše uvedeném článku je pravda. I to s popularitou Nokií s WP7… Jednou z možností nepopularity Nokií s WP7 je ale to, že systém je relativně mladý a nenašel si své příznivce, ale tak to je jedno… v článku se píše že Microsoft nemá svůj mobil, což pravda je. Na druhou stranu je tady Nokia a Elop, což Microsoftu může nahradit jejich mobil. Mohou se z chyb WP7 a mobilů s ním poučit a vyhnout se těmto chybám i tabletů. Nemyslíte?

Pro Windows se obtížně vyvíjí

Bohužel s touto oblastí nemám moc zkušeností a proto o tom nemůžu až tak moc uvažovat a nezbývá mi, než věřit autorovi článku a souhlasit s ním.

Windows 8 nebudou triumfem

To že si Microsoft od tohoto systému hodně slibuje je samozřejmé. Mi osobně přijde Metro vcelku propracované a moc nevidím důvod, proč by s ním měl být problém na tabletech. Určitě si najde spousty svých příznivců, jako WP7, ale také odpůrců, pro které je tady např. Android, či iOS. Samozřejmě může být problém s přechodem z PC na tablet problém, ale s tím by uživatel měl počítat, když bude přecházet na jinou platformu. Navíc na tablety s W8 bude přecházet spousta uživatelů WP7 mobilů, kteří už jsou na toto UI zvyklí…Dále se zde mluví o ceně licence. Ano, ta bude hrát svou roli při použití systému u tabletů jiných značek, ale určitě tato cena nebude tak vysoká, když bude systém na tabletech samotného Microsoftu.

Microsoft není sexy

Opět, je to pravda, ale co třeba Apple, který vyráběl svůj systém a počítače. Taky poté přišel s mobilem a tabletem a stal se „sexy“. Tak proč by se to nemohlo povést Microsoftu?

Xbox nemůže být vzorem

V článku se píše, že Xbox slaví úspěch díky tomu, že proti němu stál PlayStation od Sony, který neslavil zrovna největší úspěch. Proč by ale Microsoft nemohl slavit úspěch v oblasti tabletů? Máme zde hlavně iOS a Android. Android je spíše pro řekněme geeky, či uživatele, kteří chtějí levný tablet. iOS je značka a kdo si tento tablet koupí, bude prostě in, což je důvod koupě tohoto tabletu spoustou lidí. Ale co např. tzv. firemní segment, kde jsou potřeba profesionální tablety… tamt iOS a Android budou asi těžko sklízet ovoce. Další věc, které hraje Microsoftu do karet je to, že W8 by měl být o něco „dospělejší“ systém než iOS či Android, takže by přechod na něj nemusel být pro skalní uživatele PC tak hrozný.

Microsoft neumí retail

Ano, Microsoft nemá svou maloobchodní síť… ale k čemu? Proč by nemohl prodávat své tablety v normálních elektrech, či obchodech s počítači, jako to dělají jiní výrobci? Vždyť ho to vyjde mnohem levněji a má větši pravděpodobnost, že si produkt uživatel koupí v jednom ze 100 obchodů v zemi, než aby jel schválně kupující do obchodu vzdáleného 100km si prohlédnout a případně koupit tablet i W8.

Jak jste si mohli přečíst výše, v článku na živě.cz jsou sice dobré argumenty, ale nejsou zohledněny také další úhly pohledu. Také nezapomínejte, že iPad na tom byl podobně. Všichni jej zavrhovali… a nakonec je to ikona světa tabletů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>