PHP – proměnné a práce s nimi

PHP-logo[1]

V tomto článku si povíme něco více o proměnných a základech práce s nimi.

Co to proměnná je?

Pokud jste se už zabývali programováním v jiných jazycích, tak tento krátký odstavec můžete bez problému přeskočit, poněvadž funkce proměnných je stejná, jako ve všech jiných jazycích. Jen zápis se možná trochu liší, ale to až níže.
Takže co to ta proměnná je? Představte si proměnné jako jednotlivé přihrádky například ve stole. Každá přihrádka má své jméno a nějaký obsah. Tento obsah může být text, číslo,…

Datové typy

Ještě než se pustíme do samotných proměnných, povíme si něco o datových typech. V některých programovacích jazycích se musí při vytváření proměnné uvést také její datový typ (jestli v ní bude uloženo číslo, řetězec,…). PHP se bez toho obejde a proto do dané proměnné můžete vkládat číslo, řetězec,… V PHP jsou datové typy celkem 3: řetězec ( ahoj,…), číslo (5; 6;…), reálné číslo (3,14; 5,35;…). To by bylo krátce k datovým typům proměnných a nyní již k samotným proměnným.

Vytvoření proměnné, vložení hodnoty, úprava hodnoty

Teď si asi říkáte, jak vytvořit tu proměnnou a jak do ní vložit případný obsah…
$a = "ahoj";
Výše zmíněným kódem jsme si vytvořili proměnnou a, která má hodnotu ahoj. Všimněte si, že před proměnnou je znak $, který určuje, že se jedná o proměnnou, a také středníku (; ) za „příkazem“, který definuje proměnnou a její hodnotu. Se středníkem se budete v PHP setkávat velmi často, neboť středníkem se ukončují v PHP všechny příkazy. Pokud budete chtít změnit hodnotu proměnné, tak stačí napsat pouze:
$a = "zdravím";
Tímto se obsah proměnné přepíše na hodnotu „zdravím“. Pokud chcete jako hodnotu, přiřadit proměnné hodnotu jiné proměnné, tak stačí napsat:
$a = $b;
Tímto příkazem jste řekli, že hodnota proměnné b se stane i hodnotou proměnné a.

Vypsání proměnné

Nyní, když máme vytvořenou tu proměnnou a v ní uloženou nějakou hodnotu, tak by se nám hodnotilo tu proměnnou nějak uplatnit. Takže použijeme jednoduchou php funkci, která nám vypíše obsah proměnné. Funkci uvedu na příkladu, který se používá snad u všech úvodů do programovacích jazyků – a sice „Ahoj světe“.
<?php
echo "Ahoj světe";
?>

Jak jste z kódu poznali, ona magická funkce se nazývá echo a voláme ji tak, že napíšeme echo a za to buď do uvozovek text, který chceme napsat, nebo proměnnou, jejíž hodnotu chceme nechat vypsat.
<?php
$a = "Ahoj světe";
echo $a;
?>

Výše vidíte, jak si můžeme nechat vypsat obsah proměnné. Tímto bych zakončil tento článek a příště si povíme něco o polích…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>