Klávesové zkratky pro Windows

Při práci na „widlích“ se občas hodí nějaké klávesové zkratky, ať už pro rychlé přepnutí na plochu, či zapnutí vyhledávání. V tomto článku si pár takových klávesových zkratek ukážeme.Je mi jasné, že se zkratky nebude učit nazpaměť, ale pokud si chcete u počítače občas ulehčit práce, mohou se Vám hodit ;)

Snad nejčastěji používaná klávesová zkratka u mě je pro Správce úloh. Když se mi něco sekne, stačí zmáčknout Ctrl + Shift + Esc a už můžu krásně vypínat procesy nebo ukončovat úlohy.
Mými dalšími dvěmi oblíbenými zkratkami jsou Win + Tab a nebo Alt + Tab. Co tyto 2 zkratky dělají? Funkce obou dvou je v podstatě stejná – přepínají mezi běžícími programy, jediný rozdíl mezi nimi je v grafickém zobrazení této akce.
Toto jsou mnou nejpoužívanější zkratky, za zmínku určitě stojí ještě tyto zkratky:

Win+R

Po stisknutí těchto dvou kláves nám vlevo dole vyskočí dialogové okno, do kterého napíšeme aplikaci (její umístění), kterou chceme spustit.
Např. pokud chceme spustit aplikaci aplikace.exe, která leží zde: C:/Program Files/Aplikace, napíšeme do dialogového okna toto: C:/Program Files/Aplikace/aplikace.exe.

Win

Nahrazuje stisk tlačítka Start

Win + M

Minimalizuje všechna okna

Win + Shift + M

Obnoví minimalizovaná okna

Win + D

Zobrazí plochu

Win + E

Otevře okno Počítač

Win + F

Otevře dialog Hledání

Win + L

Uzamčení počítače, přepínání uživatelů

Win + T

Přepínání mezi programy na hlavním panelu

Win + číslice

Při zmáčknutí kláves Win a jedná z číslic z horní řady kláves se spustí dané aplikace z panelu snadné spuštění (zmáčknuté číslo udává pořadí aplikace v panelu)

Win + X

Spustí okno Centrum nastavení mobilních zařízení

Win + U

Zobrazení Centrum usnadnění přístupu

Alt + F4

Zavření aktivního okna

Toto je výčet nejužitečnějších klávesových zkratek… je jich ještě o něco více, ale myslím, že není potřeba je všechny vypisovat, vždyť účelem tohoto článku nebylo Vám dát seznam všech možných i nemožných zkratek pro Windows, ale představit Vám nejpoužitelnější a nejužitečnější klávesové zkratky…
Ještě se hodí dodat, že všechny klávesové zkratky jsou testovány na Win7, tudíž některé nemusí jet na XP či Vistách. Výčet těchto zkratek je ale opravdu malý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>