Desktop vs Notebook

laptopvsdesktopcealegif418b6a5a2274580185_1[1]

Při koupi nového počítače se spousta uživatelů rozhoduje mezi klasickým desktopem a notebookem, jehož popularita stále roste. Pojďme se podívat na pro a proti u notebooků a počítačů.
V dnešní době popularita klasických desktopů upadá a prvenství na trhu je v pomyslných rukou notebooků. Ne vždy je ale notebook to nejlepší řešení a na desktop prostě nemá. Kdy má na vrch notebook a kdy desktop, na to se pojďme podívat.

Pořizovací náklady

Ještě nedávno platilo pravidlo, že za notebook se stejně kvalitním HW si budete muset připlatit. Dnes už toto skoro neplatí a ceny notebooku a desktopu jsou téměř stejné, takže tento faktor při volbě normálního počítače nehraje skoro žádnou roli.

Mít ten nejnovější HW

Pokud lpíte na nejnovějším HW, hraje to do karet spíše desktopu. Proč? Výměnu HW komponentů desktopu je mnohem jednodušší než u notebooku, opomíjím případ, že někdy to snad ani nejde, a je to také mnohem levnější, protože v notebooku jsou ve většině případů „zmenšené“ verze komponentů, které vyjdou dráž. Druhou věcí je, že výměnu někdy nezvládne uživatel sám a tak si musí připlatit za servis. U desktopu je výměna podstatně jednodušší a zvládne to i laik s otevřenou knížkou. Ještě je zde další možnost, jak mít v notebooku nejnovější HW, ale tahle je vcelku nákladná, a sice kupovat co chvíli nový notebook.
Takže pokud lpíte na nejnovějším Hw, je pro Vás lepší volbou klasický desktop.

Výběr komponentů

Pokud si kupujete notebook, jste odkázáni na vybrané modely s daným HW (každý si ten svůj najde, ale někdy jde o spousty hodin hledání toho pravého), zatímco desktop není problém si nechat poskládat se zvoleným HW.

Mobilita

Tento faktor hraje do karet jasně notebookům…kdo by se chtěl tahat s těžkým monitorem, klávesnicí, myší a desktopem a být navíc závislý na elektrické síti, když si může po paži vzít relativně lehký, malý, skladný notebook, který vydrží x hodin jet na baterku… Pokud chcete, můžete si notebook přenést z pracovny do kuchyně, položit na stůl a pokračovat v práci. Zkuste to takhle dělat s desktopem.
Jasně, můžete využít cloudových uložišť, externích HDD apod. ale to byste zase museli mít několik počítačů, což se prodraží…

Výkon

Pokud chcete výkonný stroj, na kterém budete renderovat 3D obrázky, stříhat videa, hrát nejnovější hry… no prostě budete potřebovat velký výkon, většinou se hodí sáhnout po desktopu… Proč? V prvním odstavci jsem psal, že cena je u normálních desktopů a notebooků se stejným výkonem téměř stejná. Toto je případ, kdy nejde o normální desktop či notebook a v tomto případě jsou desktopy podstatně levnější (čím vyšší výkon chceme, tím větší je cenový rozdíl mezi ntb a desktopem se stejným HW).

Jak vidíte, pokud nepotřebujete extra výkonný počítač, tak je pro většinu lidí jasnou volbou notebook… Uvidíme, jak se bude tento trend vyvíjet časem, kdy už bude rozjetý trh s tablety.

1 komentář u “Desktop vs Notebook

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>